Race Name: National Championships Cyclo Cross 2017 -18 MU16

Race Date: 13/01/2018

Race Time: 13:15

Race Type: Cyclocross

Bib First Name Surname Club Category Sex Laps OutLap Lap1 Lap2 Lap3 Lap4 Finish Place Overall Place Category Place Sex
21 Simon Wyllie Halesowen A & CC MU16 M 5 00:21.4 07:16.2 07:51.9 08:01.9 07:53.2 31:24.5 1 1 1
42 Zack Harrop Mossley CRT MU16 M 5 00:28.3 08:29.8 09:39.3 09:42.9 10:10.6 38:30.8 44 44 44
43 Tyler Koch Mossley CRT MU16 M 5 00:24.6 08:04.4 08:48.5 09:05.3 08:47.6 35:10.4 22 22 22
73 Callum Reid Individual Member MU16 M 5 00:25.9 08:21.5 09:33.9 09:04.4 09:31.8 36:57.6 34 34 34
22 Joshua Charlton Hetton Hawks Cycling Club MU16 M 5 00:25.5 08:00.3 09:19.8 09:28.8 09:44.6 36:59.0 35 35 35
71 George Freeman West Lothian Clarion CC MU16 M 5 00:29.3 08:43.6 09:12.8 09:30.5 09:30.8 37:27.0 38 38 38
7 Bryn Richards Bourne Wheelers CC MU16 M 5 00:24.4 08:33.3 08:47.0 09:25.3 09:02.0 36:11.9 32 32 32
15 Daniel Vincent Eastlands Velo MU16 M 5 00:28.0 08:33.4 09:15.1 09:21.3 09:31.2 37:08.9 36 36 36
53 Finlay Pickering PH-MAS/Paul Milnes/Oldfield MU16 M 5 00:23.2 07:23.4 08:25.4 08:10.7 08:35.7 32:58.4 9 9 9
64 Samuel McGhee Sutton Cycling Club/ C & N MU16 M 5 00:23.9 08:41.6 09:29.6 10:15.7 10:18.7 39:09.5 47 47 47
59 Sam Murray SCOTT Racing MU16 M 5 00:26.1 08:04.6 08:39.3 08:49.8 08:52.0 34:51.6 20 20 20
9 Sam Bishop Charlotteville CC MU16 M 5 00:22.0 08:04.4 08:45.4 09:09.6 09:00.5 35:21.9 25 25 25
32 Rory McGuire Leslie Bike Shop/Bikers MU16 M 5 00:22.3 07:27.7 08:05.1 08:23.7 08:27.1 32:45.9 7 7 7
49 Daniel Hepton Paul Milnes - Bradford Olympic MU16 M 5 00:26.0 08:14.2 08:45.3 09:02.5 08:57.5 35:25.6 27 27 27
40 Joshua Giddings The MI Racing Academy MU16 M 5 00:23.6 07:53.8 08:15.6 08:29.8 08:28.8 33:31.6 11 11 11
28 Kieran Riley Langdale Lightweights RT MU16 M 5 00:22.8 07:43.9 08:40.0 09:02.2 08:51.3 34:40.2 18 18 18
5 Arthur Boulton Banjo Cycles MU16 M 5 00:25.1 08:15.6 09:24.7 09:51.5 09:50.7 37:47.6 39 39 39
4 Spencer Davies CC Abergavenny/JP SignsPrint MU16 M 5 00:27.1 08:44.9 09:25.9 09:33.4 09:40.8 37:51.9 41 41 41
70 Alexander Ball West Lothian Clarion CC MU16 M 5 37:10.0 37 37 37
8 Aidan Lawrence C and N Cycles RT MU16 M 5 00:26.2 08:09.0 08:41.6 09:05.5 08:44.4 35:06.6 21 21 21
39 Jack Brough The MI Racing Academy MU16 M 5 00:26.6 08:20.5 08:56.9 08:56.1 08:47.0 35:27.0 28 28 28
11 Michael Newall Cycle Derby CC MU16 M 5 00:26.4 08:14.9 08:53.6 09:01.4 08:55.8 35:32.0 29 29 29
52 Corran Carrick-Anderson Peebles CC MU16 M 5 00:24.8 07:46.2 08:22.3 08:36.8 08:48.1 33:58.2 17 17 17
44 Adam Bent Nutcracker Altura Racing MU16 M 5 00:22.3 07:32.8 08:17.5 08:19.4 08:26.1 32:58.0 8 8 8
3 William Truelove Abergavenny Road Club MU16 M 5 00:23.2 07:44.1 08:22.0 08:50.6 08:38.3 33:58.2 16 16 16
38 Benjamin Bright Marsh Tracks Racing - Trek MU16 M 5 00:26.4 07:51.1 08:29.0 08:36.3 08:31.9 33:54.6 14 14 14
48 Duncan Pritchard Palmer Park Velo RT MU16 M 5 00:28.5 08:52.5 09:44.7 10:12.1 10:22.3 39:40.2 48 48 48
37 Joe Thorp Macclesfield Wheelers MU16 M 5 00:24.4 08:09.8 08:42.1 09:01.0 09:03.2 35:20.5 24 24 24
61 Samuel Howes Sleaford Whls CC MU16 M 5 00:25.1 08:30.3 09:29.7 09:38.2 09:55.2 37:58.4 42 42 42
20 David Hird Halesowen A & CC MU16 M 5 00:25.3 08:08.2 09:01.4 09:04.1 09:01.7 35:40.6 30 30 30
69 Oliver Stockwell Welwyn Wheelers CC MU16 M 5 00:22.0 07:16.1 07:41.6 07:59.0 08:09.0 31:27.6 2 2 2
60 Jack Ackroyd Shibden Cycling Club MU16 M 5 00:27.4 08:40.5 09:20.7 09:39.8 10:12.4 38:20.6 43 43 43
33 Emile Alexander Lichfield City CC MU16 M 5 00:22.8 09:14.1 08:29.9 08:41.0 08:31.7 35:19.5 23 23 23
12 Ben Chilton Derby Mercury RC MU16 M 5 00:23.6 07:42.7 08:06.8 08:12.7 08:13.6 32:39.3 6 6 6
62 Sam Freeman Solent Pirates MU16 M 5 00:22.2 07:22.5 08:04.7 08:20.3 08:27.4 32:37.0 5 5 5
45 Dexter Leeming-Sykes Otley CC MU16 M 5 00:25.8 08:46.4 09:43.4 10:53.8 10:04.9 39:54.3 49 49 49
41 Edward Woodward The MI Racing Academy MU16 M 5 00:24.7 08:18.3 08:52.6 08:54.7 08:53.1 35:23.4 26 26 26
75 Finton Price Carnegie Cyclones MU16 M 5 00:31.0 09:04.5 09:49.1 10:11.4 10:24.6 40:00.6 50 50 50
50 Alec Gregory Pedal Power Loughborough MU16 M 5 00:21.3 07:18.9 08:04.5 08:08.5 08:21.7 32:15.0 3 3 3
54 Joseph Pidcock PH-MAS/Paul Milnes/Oldfield MU16 M 5 00:22.6 07:19.9 08:13.1 08:45.0 08:56.5 33:37.1 12 12 12
34 Daniel Barnes Lichfield City CC MU16 M 5 00:22.0 07:23.2 08:04.8 08:13.1 08:28.1 32:31.1 4 4 4
31 Jamie Johnston Leslie Bike Shop/Bikers MU16 M 5 00:21.3 07:29.2 08:26.2 08:41.4 08:27.3 33:25.3 10 10 10
35 Matthew Kingston Lichfield City CC MU16 M 5 00:00.0 07:44.6 08:26.3 08:36.2 08:38.6 33:48.2 13 13 13
29 Max Bolton Lee Valley Youth Cycling Club MU16 M 5 00:22.9 07:45.5 08:25.6 08:36.6 08:45.3 33:56.0 15 15 15
36 Robert Rowson Macclesfield Wheelers MU16 M 5 00:24.0 08:04.1 08:41.3 08:50.2 08:50.3 34:50.0 19 19 19
6 Matti Egglestone Beacon Wheelers MU16 M 5 00:22.3 07:43.8 09:26.1 09:05.3 09:20.7 35:58.0 31 31 31
14 Ethan Whiteside East Bradford CC MU16 M 5 00:27.7 08:21.0 09:03.1 09:20.0 09:01.0 36:12.8 33 33 33
24 Harrison Lee Hetton Hawks Cycling Club MU16 M 5 00:23.8 08:04.0 08:45.3 10:03.7 10:31.8 37:48.6 40 40 40
66 Matthew Wells Tyneside Vagabonds CC MU16 M 5 00:27.3 08:47.4 09:39.1 09:49.7 09:51.4 38:34.8 45 45 45
79 Callum Thornley Peebles CC MU16 M 5 00:28.6 08:57.6 09:39.1 09:53.9 09:55.2 38:54.5 46 46 46
46 Gareth Davies Palmer Park Velo RT MU16 M 5 00:27.4 09:08.1 09:57.4 10:17.4 10:19.3 40:09.4 51 51 51
65 Ben Flanagan Tyneside Vagabonds CC MU16 M 5 00:27.4 09:02.9 10:01.8 10:31.6 10:20.3 40:23.9 52 52 52
10 Euan Sanderson Cleveland Wheelers CC MU16 M 5 00:28.2 09:09.7 09:46.4 09:58.3 11:11.6 40:34.2 53 53 53
72 Andrew Turner West Lothian Clarion CC MU16 M 5 00:29.3 09:07.9 10:12.8 10:25.3 10:24.3 40:39.5 54 54 54
18 Gregor Robb Glasgow Riderz MU16 M 5 00:29.5 09:05.7 09:54.1 10:43.2 10:28.3 40:40.7 55 55 55
77 Louis Moore Edinburgh RC MU16 M 5 00:29.5 09:09.5 10:26.4 10:16.3 10:19.5 40:41.2 56 56 56
76 Ross Birrell Edinburgh RC MU16 M 5 00:29.3 08:57.5 09:43.0 10:23.2 11:23.5 40:56.5 57 57 57
17 Alfie Savage Furness Future Flyers MU16 M 5 00:27.8 09:00.5 10:15.7 10:36.2 10:45.9 41:06.1 58 58 58
56 William Dykes Salt Ayre Cog Set MU16 M 5 00:29.3 09:11.4 10:22.7 10:34.4 10:36.0 41:13.7 59 59 59
58 Tom Lees Salt Ayre Cog Set MU16 M 4 00:29.5 09:41.7 10:57.3 10:54.0 32:02.4 60 60 60
57 Jake Edwards Salt Ayre Cog Set MU16 M 4 00:30.1 09:40.7 10:58.2 11:27.4 32:36.3 61 61 61
1 Thomas Crapper Abergavenny Road Club MU16 M 4 00:28.7 10:05.7 10:58.0 11:19.3 32:51.6 62 62 62
23 Thomas Godber Hetton Hawks Cycling Club MU16 M 4 00:28.5 10:11.5 11:05.5 11:31.1 33:16.6 63 63 63
27 Ewan Berry Team Empella Cyclo-Cross MU16 M 4 00:31.0 10:05.4 12:00.9 12:47.6 35:24.8 64 64 64
26 Adam Jackson Huddersfield Star Wheelers MU16 M 4 00:30.1 10:09.2 12:23.2 13:29.2 36:31.7 65 65 65
78 Leo Law Furness Future Flyers MU16 M 3 00:34.6 11:01.4 27:22.2 38:58.2 66 66 66