Race Name: National Championships Cyclo Cross 2017 -18 MU23

Race Date: 14/01/2018

Race Time: 10:45

Race Type: Cyclocross

Bib First Name Surname Club Category Sex Laps OutLap Lap1 Lap2 Lap3 Lap4 Lap5 Lap6 Lap7 Finish Place Overall Place Category Place Sex
3 Kieren Brown Argi+ 8The Winter Green MU23 M 6 00:18.6 07:34.9 08:27.1 08:30.7 08:20.9 08:30.0 41:42.1 21 21 21
6 Christopher Rothwell BW Cycles MU23 M 8 00:17.6 07:30.1 08:04.5 08:15.0 08:12.9 08:20.3 08:22.0 08:13.2 57:15.7 17 17 17
19 James Edmond Mountain Goat Coaching MU23 M 6 00:18.4 07:49.6 08:08.7 08:21.8 08:30.8 08:23.4 41:32.5 20 20 20
17 Joseph Ricciardi Team Manx Telecom MU23 M 5 00:20.3 08:06.1 08:59.3 09:00.2 09:11.8 35:37.6 28 28 28
12 Daniel Charlton Hetton Hawks CC MU23 M 6 00:19.1 08:06.5 08:25.4 08:34.3 08:33.4 08:41.9 42:40.5 22 22 22
28 Simeon Young Pedalsport Cycling Club MU23 M 5 00:20.3 07:56.8 09:09.2 09:06.4 09:01.0 35:33.7 27 27 27
2 Cameron Orr 100% ME MU23 M 8 00:17.6 06:51.9 07:36.7 07:31.8 07:28.5 07:39.4 07:41.2 07:31.1 52:38.1 5 5 5
35 Mark McGuire Wheelbase Cabtech Junior MU23 M 8 00:17.5 06:56.1 07:28.8 07:36.7 07:44.6 07:48.1 07:47.7 08:10.6 53:50.2 7 7 7
11 Harry Yates Hargroves-Ridley-Montezuma MU23 M 8 00:18.3 07:23.8 07:51.7 07:57.0 08:02.9 08:03.9 07:59.0 08:01.9 55:38.5 11 11 11
20 Nicholas Hamilton Mountain Goat Coaching MU23 M 5 00:20.0 08:00.4 08:38.8 08:47.0 08:58.5 34:44.6 25 25 25
16 Ross Harnden Malvern Cycle Sport MU23 M 5 00:18.0 07:17.2 07:52.5 08:08.6 11:21.3 34:57.7 26 26 26
22 Calum Kennedy North Sports/Kinesis UK MU23 M 5 00:19.7 08:31.7 09:20.2 09:29.0 10:00.3 37:40.7 31 31 31
25 Frazer Clacherty OMX Pro Team MU23 M 6 00:16.9 06:50.3 07:35.2 07:48.4 08:05.8 08:13.4 38:50.1 19 19 19
15 Max Gibbons Ludlow Brewery RT MU23 M 8 00:19.1 07:29.1 08:04.3 08:01.0 08:05.7 08:10.9 08:10.4 08:16.1 56:36.5 14 14 14
32 Thomas Pidcock Telenet Fidea Lions MU23 M 8 00:17.1 06:45.9 07:03.5 07:14.1 07:16.0 07:12.7 07:11.8 07:24.7 50:25.8 1 1 1
24 Calum Fernie Nottingham Clarion CC MU23 M 8 00:17.4 06:52.4 07:32.2 07:36.9 07:54.8 07:57.4 07:47.2 08:31.5 54:29.7 8 8 8
23 Brandon Stock Northern Ride MU23 M 4 00:19.4 08:49.7 09:55.0 09:59.1 29:03.1 32 32 32
13 Thomas Mein Hope Factory Racing MU23 M 8 00:17.3 06:55.4 07:23.6 07:35.5 07:32.2 07:30.8 07:40.6 07:39.4 52:34.8 4 4 4
18 Ewan Grivell-Mellor Mid Shropshire Wheelers MU23 M 8 00:17.4 07:21.8 08:01.0 08:03.2 08:06.8 08:07.0 08:14.2 08:10.5 56:21.9 13 13 13
8 Stephen Lee Derwentside CC MU23 M 8 00:17.4 07:00.0 07:29.1 07:32.3 07:32.4 07:38.5 07:38.5 07:58.4 53:06.5 6 6 6
34 Tom Martin Wheelbase Altura MGD MU23 M 8 00:18.0 07:34.9 08:10.3 08:13.8 08:12.8 08:06.1 08:02.7 08:29.1 57:07.7 16 16 16
7 Christian Webster-Reed Cestria Cycles RT MU23 M 3 00:20.5 09:19.3 11:01.1 20:40.9 33 33 33
4 Ben Turner Corendon-Circus MU23 M 8 00:17.1 06:46.8 07:18.8 07:18.4 07:19.7 07:23.6 07:23.0 07:36.5 51:23.6 2 2 2
26 Kieran Jarvis Cycle Team OnForm MU23 M 6 00:18.6 07:45.7 08:29.3 08:40.9 08:43.9 08:57.8 42:56.2 23 23 23
5 James Madgwick Bloodwise QSW MU23 M 8 00:17.3 07:19.1 08:14.4 08:24.6 08:26.3 08:19.6 08:15.2 08:26.6 57:43.1 18 18 18
31 Daniel Tulett Specialized Racing MU23 M 8 00:17.3 06:52.0 07:35.1 07:31.7 07:24.2 07:34.0 07:25.4 07:31.9 52:11.6 3 3 3
27 George Fox Paul MilnesBradford Olympic MU23 M 8 00:18.3 07:25.3 07:46.6 07:52.7 08:04.9 08:02.9 08:17.8 08:27.1 56:15.6 12 12 12
10 Ryan Middlemiss East Bradford CC MU23 M 5 00:19.6 08:34.8 09:30.9 09:26.1 09:38.9 37:30.2 30 30 30
14 Benjamin Horrobin Horwich CC MU23 M 5 00:21.1 08:22.2 09:08.2 09:27.9 09:19.8 36:39.0 29 29 29
29 Joe Williams PH-MAS/Paul Milnes/Oldfield MU23 M 8 00:17.6 07:21.5 07:51.6 07:48.3 07:48.8 07:46.5 07:50.5 07:57.9 54:42.5 9 9 9
1 Billy Harding PH-MAS/Paul Milnes/Oldfield MU23 M 8 00:17.1 07:07.2 07:52.7 07:56.4 08:02.6 08:00.0 08:02.6 08:11.3 55:29.8 10 10 10
9 Finlay Robertson Derwentside CC MU23 M 8 00:17.0 07:20.0 08:14.0 08:15.3 08:10.2 08:10.8 08:09.4 08:15.9 56:53.3 15 15 15
21 Roddy Weir Muckle Cycle Club MU23 M 6 00:19.1 07:58.4 08:32.2 08:39.3 08:36.1 08:53.0 42:58.1 24 24 24