Race Name: National Trophy Cyclo Cross 2017 -18 Round 1, Derby MU16

Race Date: 08/10/2017

Race Time: 12:15

Race Type: CycloCross

Bib First Name Surname Club Category Sex Laps OutLap Lap1 Lap2 Lap3 Lap4 Finish Place Overall Place Category Place Sex
65 Joseph Pidcock PH-MAS/Paul Milnes/Oldfield MU16 M 5 00:04.9 06:48.7 06:51.7 06:56.6 06:50.9 27:32.7 1 1 1
78 Oliver Stockwell Welwyn Wheelers CC MU16 M 5 00:05.1 06:44.8 06:53.4 06:58.3 06:53.0 27:34.7 2 2 2
35 Finlay Pickering Hull Thursday RC MU16 M 5 00:05.8 06:52.2 06:45.5 07:03.9 06:53.4 27:40.8 3 3 3
30 Simon Wyllie Halesowen A & CC MU16 M 5 00:05.0 06:49.6 06:56.3 07:01.7 06:51.2 27:43.8 4 4 4
42 Daniel Barnes Lichfield City CC MU16 M 5 00:05.1 06:48.5 06:57.4 06:56.2 07:02.5 27:49.5 5 5 5
61 Alec Gregory Pedal Power Loughborough MU16 M 5 00:04.6 06:53.7 06:52.3 07:02.2 07:15.2 28:07.9 6 6 6
75 Joe Kiely Welwyn Wheelers CC MU16 M 5 00:05.6 07:01.9 07:01.6 07:02.7 07:13.1 28:24.8 7 7 7
39 Jamie Johnston Leslie Bike Shop/Bikers MU16 M 5 00:05.3 07:01.7 07:29.1 07:10.4 07:02.0 28:48.6 8 8 8
40 Rory McGuire Leslie Bike Shop/Bikers MU16 M 5 00:05.7 07:01.5 07:11.5 07:18.6 07:15.5 28:52.8 9 9 9
41 Emile Alexander Lichfield City CC MU16 M 5 00:05.4 06:52.3 07:02.6 07:22.9 07:35.2 28:58.4 10 10 10
8 Max Poole Bike Box Alan MU16 M 5 00:06.2 07:25.2 07:06.5 07:16.5 07:05.7 29:00.0 11 11 11
57 Adam Bent Nutcracker Altura Racing MU16 M 5 00:06.0 07:27.4 07:06.3 07:15.7 07:07.9 29:03.2 12 12 12
7 Matti Egglestone Beacon Wheelers MU16 M 5 00:06.2 07:06.5 07:23.5 07:18.9 07:24.8 29:19.9 13 13 13
44 Matthew Kingston Lichfield City CC MU16 M 5 00:05.6 07:18.2 07:22.2 07:28.4 07:24.8 29:39.1 14 14 14
76 Archie Peet Welwyn Wheelers CC MU16 M 5 00:05.9 07:28.1 07:15.1 07:25.4 07:29.8 29:44.3 15 15 15
25 George Ball Furness Future Flyers MU16 M 5 00:06.8 07:46.5 07:16.1 07:19.2 07:18.5 29:47.0 16 16 16
5 Adam Lightfoot Cycle Club Ashwell (CCA) MU16 M 5 00:05.2 07:18.2 07:34.2 07:26.0 07:28.3 29:51.8 17 17 17
14 Sam Bishop Charlotteville CC MU16 M 5 00:05.7 07:22.7 07:29.6 07:31.4 07:24.6 29:53.9 18 18 18
63 Billy Lazenby Pedalsport Cycling Club MU16 M 5 00:06.4 07:27.2 07:24.4 07:24.7 07:35.9 29:58.7 19 19 19
52 Joshua Giddings The MI Racing Academy MU16 M 5 00:06.3 07:27.0 07:25.4 07:31.8 07:34.4 30:04.8 20 20 20
55 Tyler Koch Mossley CRT MU16 M 5 00:07.3 07:31.9 07:32.1 07:25.0 07:31.5 30:07.8 21 21 21
36 Kieran Riley Langdale Lightweights RT MU16 M 5 00:05.7 07:30.0 07:26.5 07:34.9 07:37.5 30:14.4 22 22 22
48 Scott Williams Marsh Tracks Racing - Trek MU16 M 5 00:08.1 07:45.1 07:26.7 07:28.1 07:31.2 30:19.3 23 23 23
51 Jack Brough The MI Racing Academy MU16 M 5 00:06.9 07:40.6 07:32.8 07:31.1 07:33.0 30:24.3 24 24 24
59 Euan Macleod Palmer Park Velo RT MU16 M 5 07:29.6 07:28.5 00:00.0 07:41.3 07:48.3 30:27.6 25 25 25
47 Benjamin Bright Marsh Tracks Racing - Trek MU16 M 5 00:09.0 08:03.2 07:27.6 07:23.1 07:25.0 30:28.0 26 26 26
9 Bryn Richards Bourne Wheelers CC MU16 M 5 00:06.9 07:41.5 07:30.0 07:37.2 07:40.0 30:35.5 27 27 27
27 Benjamin Peatfield Green Jersey RT MU16 M 5 00:06.3 07:24.9 07:37.1 07:32.1 07:57.0 30:37.3 28 28 28
31 Joshua Charlton Hetton Hawks Cycling Club MU16 M 5 00:07.8 07:39.3 07:31.2 07:39.8 07:45.0 30:43.0 29 29 29
18 Jack Husselbee Derby Mercury RC MU16 M 5 00:07.5 08:02.7 07:30.5 07:27.0 07:41.6 30:49.2 30 30 30
68 Sam Freeman Solent Pirates MU16 M 5 00:09.4 08:02.4 07:31.8 07:29.8 07:43.2 30:56.5 31 31 31
16 Michael Newall Cycle Derby CC MU16 M 5 00:07.5 07:53.1 07:35.1 07:38.0 07:43.2 30:56.8 32 32 32
3 William Truelove Abergavenny Road Club MU16 M 5 00:06.5 07:23.7 07:27.3 07:43.5 08:16.1 30:57.1 33 33 33
50 Christian Boon The MI Racing Academy MU16 M 5 00:07.3 08:10.6 07:31.1 07:38.0 07:37.4 31:04.3 34 34 34
43 Taylor Carr Lichfield City CC MU16 M 5 00:08.1 08:02.9 07:38.6 07:35.5 07:42.2 31:07.2 35 35 35
45 Robert Rowson Macclesfield Wheelers MU16 M 5 00:07.6 07:49.9 07:43.0 07:50.3 07:49.3 31:20.0 36 36 36
12 Aidan Lawrence C and N Cycles RT MU16 M 5 00:06.2 08:30.2 07:42.5 07:39.2 07:31.0 31:28.9 37 37 37
66 Sam Murray SCOTT Racing MU16 M 5 00:06.2 07:48.5 07:49.5 07:55.8 07:50.7 31:30.6 38 38 38
29 David Hird Halesowen A & CC MU16 M 5 00:06.4 07:44.1 07:49.8 08:00.0 07:53.7 31:33.9 39 39 39
77 Tom Sharples Welwyn Wheelers CC MU16 M 5 00:06.8 07:38.5 07:50.0 08:13.1 07:50.6 31:39.0 40 40 40
20 Lucien Cuming East Bradford CC MU16 M 5 00:08.8 07:56.8 07:43.5 08:00.7 07:51.2 31:41.1 41 41 41
4 Spencer Davies AbergavennyJP Signs & Print MU16 M 5 00:07.3 08:06.5 07:50.3 07:51.9 07:47.7 31:43.7 42 42 42
28 Josh Field Halesowen A & CC MU16 M 5 00:07.6 08:06.1 07:49.3 07:51.3 07:51.0 31:45.2 43 43 43
6 Arthur Boulton Banjo Cycles MU16 M 5 00:08.1 08:07.2 07:43.0 07:51.0 07:58.8 31:48.0 44 44 44
54 Zack Harrop Mossley CRT MU16 M 5 00:08.4 08:05.1 07:49.3 07:51.5 07:55.9 31:50.2 45 45 45
53 Edward Woodward The MI Racing Academy MU16 M 5 00:05.9 07:22.9 07:38.5 08:18.6 08:33.3 31:59.0 46 46 46
49 Ryan Greaves Mid Shropshire Wheelers MU16 M 5 00:07.9 08:12.3 07:51.5 07:55.7 07:59.5 32:06.9 47 47 47
22 Ethan Whiteside East Bradford CC MU16 M 5 00:05.2 07:58.0 07:59.2 08:00.0 08:14.8 32:17.3 48 48 48
11 Owen Lightfoot Bourne Whls CC MU16 M 5 00:08.6 08:07.0 07:47.6 08:01.6 08:14.3 32:19.0 49 49 49
67 Samuel Howes Sleaford Whls CC MU16 M 5 00:08.5 08:11.7 08:05.1 08:05.1 07:56.3 32:26.7 50 50 50
60 Duncan Pritchard Palmer Park Velo RT MU16 M 5 00:08.4 07:59.4 07:49.3 08:11.4 08:27.6 32:36.1 51 51 51
69 Conor Jones Solihull CC MU16 M 5 00:09.6 08:20.9 08:04.9 08:11.7 08:01.2 32:48.2 52 52 52
46 Joe Thorp Macclesfield Wheelers MU16 M 5 00:07.6 08:05.1 07:55.3 08:06.0 08:39.1 32:53.0 53 53 53
13 Aran Martin Team Corley Cycles MU16 M 5 00:06.5 08:03.4 08:04.6 08:15.6 08:23.2 32:53.3 54 54 54
15 Joseph Blackmore Team Darenth MU16 M 5 00:07.0 08:23.9 08:07.0 08:10.1 08:06.5 32:54.6 55 55 55
56 Alfie Lofthouse Nottingham Clarion CC MU16 M 5 00:09.0 08:02.2 08:15.8 08:13.6 08:25.3 33:06.0 56 56 56
73 Matthew Wells Tyneside Vagabonds CC MU16 M 5 00:07.8 08:18.5 08:20.6 08:16.8 08:06.1 33:09.7 57 57 57
72 Thomas Wright Spalding Cycling Club MU16 M 5 00:09.7 08:33.9 08:18.2 08:12.6 08:04.5 33:18.8 58 58 58
21 Daniel Hepton East Bradford CC MU16 M 5 00:09.7 08:21.7 07:55.4 08:05.4 08:54.1 33:26.3 59 59 59
10 Dylan Snoek Bourne Wheelers CC MU16 M 5 00:08.0 08:24.4 08:12.7 08:29.0 08:23.4 33:37.5 60 60 60
38 Harrison Tacey Leicestershire Road Club MU16 M 5 00:09.3 08:31.5 08:23.4 08:23.6 08:10.0 33:37.9 61 61 61
17 Flynn Gregory Derby Mercury RC MU16 M 5 00:07.5 07:47.2 09:12.0 08:35.6 08:04.4 33:46.7 62 62 62
58 Gareth Davies Palmer Park Velo RT MU16 M 5 00:07.0 08:36.2 08:34.2 08:16.0 08:18.3 33:51.7 63 63 63
34 Charles Rollins Welwyn Wheelers CC MU16 M 5 00:09.3 08:30.7 08:20.0 08:26.4 08:28.8 33:55.0 64 64 64
19 Archie Wania Derby Mercury RC MU16 M 5 00:10.0 08:35.1 08:32.9 08:29.0 08:24.9 34:12.0 65 65 65
79 Edward Warbrick Derby Mercury RC MU16 M 5 00:09.3 08:43.5 08:28.9 08:38.0 08:21.3 34:21.0 66 66 66
26 Alfie Savage Furness Future Flyers MU16 M 5 00:07.5 08:36.1 08:36.2 08:51.0 08:15.8 34:26.5 67 67 67
62 Marcus Hiley Pedalsport Cycling Club MU16 M 5 00:08.4 08:18.2 08:59.3 08:41.3 08:25.9 34:33.0 68 68 68
33 George Gould Hillingdon Slipstreamers MU16 M 5 00:09.6 08:35.2 08:33.0 08:35.5 08:46.7 34:39.9 69 69 69
81 Finlay Preece Bolsover & District CC MU16 M 5 00:10.2 08:59.8 08:42.1 08:34.2 08:21.0 34:47.3 70 70 70
2 Aled Trott Abergavenny Road Club MU16 M 5 00:08.9 08:38.6 08:49.7 08:49.0 08:51.5 35:17.7 71 71 71
64 Joshua Clough Cycle Sport Pendle MU16 M 5 00:09.6 08:30.0 08:36.5 08:54.1 09:14.1 35:24.2 72 72 72
74 Rizwan Hameed Welwyn Wheelers CC MU16 M 5 00:09.0 08:58.8 08:56.9 09:24.3 09:51.2 37:20.3 73 73 73
1 Thomas Crapper Abergavenny Road Club MU16 M 4 00:08.0 09:02.2 09:08.2 09:20.6 27:38.9 74 74 74
24 Ewan Berry Team Empella Cyclo-Cross.Com MU16 M 4 00:10.0 09:08.6 09:55.7 09:28.1 28:42.3 75 75 75
70 Jacob Jones Solihull CC MU16 M 4 00:10.1 10:37.6 12:00.7 08:30.0 31:18.3 76 76 76
32 Thomas Godber Hetton Hawks Cycling Club MU16 M 4 00:09.1 12:40.6 10:46.4 13:05.7 36:41.7 77 77 77
23 Daniel Vincent Eastlands Velo MU16 M 1 00:09.0 DNF 101 101 101