Race Name: National Trophy Cyclo Cross 2017 -18 Round 2, Abergavenny MU16

Race Date: 28/10/2017

Race Time: 16:05

Race Type: CycloCross

Bib First Name Surname Club Category Sex Laps OutLap Lap1 Lap2 Lap3 Finish Place Overall Place Category Place Sex
9 Bryn Richards Bourne Wheelers CC MU16 M 4 05:52.3 08:17.1 08:24.6 08:27.0 31:00.9 23 23 23
30 Rory McGuire Leslie Bike Shop/Bikers MU16 M 4 05:29.1 07:38.7 07:53.2 07:50.4 28:51.3 7 7 7
28 Kieran Riley Langdale Lightweights RT MU16 M 4 05:37.4 08:10.2 08:22.7 08:22.6 30:32.9 19 19 19
6 Adam Lightfoot Cycle Club Ashwell (CCA) MU16 M 4 05:33.8 08:03.6 08:10.2 08:11.7 29:59.3 14 14 14
35 Joe Thorp Macclesfield Wheelers MU16 M 4 06:17.3 08:33.1 08:31.2 08:27.6 31:49.0 35 35 35
15 Henry Johnson Cheltenham & County CC MU16 M 4 05:59.1 08:35.8 08:35.7 08:35.7 31:46.2 34 34 34
45 Euan Macleod Palmer Park Velo RT MU16 M 4 05:45.4 08:22.4 08:32.7 08:34.2 31:14.6 27 27 27
54 Max Edgington Solent Pirates MU16 M 4 06:28.6 09:30.2 09:04.4 08:54.9 33:58.0 52 52 52
8 Matti Egglestone Beacon Wheelers MU16 M 4 05:24.1 08:02.4 08:11.5 08:07.7 29:45.6 10 10 10
46 Duncan Pritchard Palmer Park Velo RT MU16 M 4 06:14.0 08:42.3 08:51.4 08:51.3 32:38.9 46 46 46
32 Daniel Barnes Lichfield City CC MU16 M 4 05:16.1 07:43.8 07:47.9 08:00.7 28:48.3 5 5 5
53 Samuel Howes Sleaford Whls CC MU16 M 4 06:01.2 08:25.4 08:21.4 08:27.6 31:15.5 28 28 28
64 Oliver Stockwell Welwyn Wheelers CC MU16 M 4 05:15.3 07:39.0 07:38.7 07:43.1 28:16.1 2 2 2
24 Josh Field Halesowen A & CC MU16 M 4 06:02.4 08:36.9 09:08.0 09:13.1 33:00.3 48 48 48
26 Simon Wyllie Halesowen A & CC MU16 M 4 05:16.8 07:45.7 07:58.1 07:54.1 28:54.6 8 8 8
27 Bill Demuth VC Jubilee MU16 M 4 06:14.6 08:45.9 08:49.5 08:39.2 32:29.1 42 42 42
7 Arthur Boulton Banjo Cycles MU16 M 4 31:55.0 36 36 36
3 Aled Trott Abergavenny Road Club MU16 M 4 06:20.3 09:09.1 09:35.6 09:31.5 34:36.5 55 55 55
18 Ben Chilton Derby Mercury RC MU16 M 4 06:02.5 08:03.6 08:06.5 08:10.1 30:22.6 17 17 17
62 Joe Kiely Welwyn Wheelers CC MU16 M 4 05:20.0 07:44.2 07:52.5 07:54.3 28:51.0 6 6 6
51 Finn Searle Salt & Sham Cycle Club MU16 M 4 06:22.7 09:10.0 10:01.1 09:50.6 35:24.4 57 57 57
13 George Marshall Cardiff JIF MU16 M 4 06:15.3 08:40.0 08:45.8 08:37.0 32:18.2 38 38 38
12 Sam Ryland The Bulls MU16 M 4 06:14.0 08:40.3 08:44.6 08:40.7 32:19.4 39 39 39
49 Finlay Pickering PH-MAS/Paul Milnes/Oldfield MU16 M 4 05:27.4 07:34.4 07:36.2 07:47.8 28:25.7 3 3 3
50 Harry Denness Salt & Sham Cycle Club MU16 M 4 06:20.8 09:00.5 09:19.3 09:05.1 33:45.6 51 51 51
43 Adam Bent Nutcracker Altura Racing MU16 M 4 05:38.5 08:06.1 08:38.2 08:48.6 31:11.4 26 26 26
55 Sam Freeman Solent Pirates MU16 M 4 05:43.0 08:04.4 08:10.3 08:11.4 30:09.1 16 16 16
16 Samuel Medlyn Clive Mitchell Cycles MU16 M 4 05:53.7 08:54.2 08:52.0 08:51.4 32:31.3 45 45 45
44 Gareth Davies Palmer Park Velo RT MU16 M 4 06:26.1 08:51.7 08:51.0 08:41.5 32:50.2 47 47 47
31 Emile Alexander Lichfield City CC MU16 M 4 05:27.5 07:48.3 08:17.3 08:34.9 30:07.9 15 15 15
56 Isaac Warrington Solent Pirates MU16 M 4 06:28.7 09:10.3 09:12.7 09:07.5 33:59.2 54 54 54
29 Jamie Johnston Leslie Bike Shop/Bikers MU16 M 4 05:16.0 07:41.7 07:43.7 07:55.4 28:36.9 4 4 4
2 Thomas Crapper Abergavenny Road Club MU16 M 4 06:36.3 09:15.4 09:40.7 09:26.6 34:59.0 56 56 56
52 Sam Murray SCOTT Racing MU16 M 4 05:53.1 08:34.2 08:54.8 08:58.7 32:20.8 40 40 40
37 Benjamin Bright Marsh Tracks Racing - Trek MU16 M 4 06:03.0 07:59.9 08:13.7 08:22.4 30:38.8 20 20 20
14 Sam Bishop Charlotteville CC MU16 M 4 05:56.0 08:10.7 08:18.3 08:18.3 30:43.2 21 21 21
48 Marcus Hiley Pedalsport Cycling Club MU16 M 4 06:05.9 08:57.3 09:03.6 09:18.3 33:25.0 49 49 49
63 Archie Peet Welwyn Wheelers CC MU16 M 4 05:40.0 07:54.6 08:10.8 08:07.8 29:53.2 13 13 13
17 Michael Newall Cycle Derby CC MU16 M 4 06:15.7 08:23.9 08:24.9 08:30.0 31:34.5 32 32 32
38 Christian Boon The MI Racing Academy MU16 M 4 06:00.0 08:31.0 08:38.2 08:25.0 31:34.2 31 31 31
23 Samuel Holwill Hafren CC MU16 M 4 05:46.8 08:17.2 08:26.4 08:36.5 31:06.8 25 25 25
34 Matthew Kingston Lichfield City CC MU16 M 4 05:36.2 08:01.0 08:10.2 08:04.7 29:52.0 12 12 12
60 Bryn Davies Towy Riders MU16 M 4 05:50.7 08:25.3 08:35.9 08:37.8 31:29.7 30 30 30
22 George Ball Furness Future Flyers MU16 M 4 05:27.7 07:48.3 07:56.6 08:01.7 29:14.3 9 9 9
65 Dafydd Wright West Wales Cycle RT MU16 M 4 06:49.2 10:17.1 10:32.3 10:37.9 38:16.6 59 59 59
1 Joseph Pidcock PH-MAS/Paul Milnes/Oldfield MU16 M 2 05:18.6 07:45.5 DNF 101 101 101
47 Alec Gregory Pedal Power Loughborough MU16 M 4 05:16.3 07:37.8 07:39.0 07:41.4 28:14.5 1 1 1
33 Taylor Carr Lichfield City CC MU16 M 4 06:23.4 08:30.2 12:19.9 09:10.0 36:23.5 58 58 58
41 Zack Harrop Mossley CRT MU16 M 4 06:25.3 08:37.6 08:38.8 08:48.8 32:30.4 44 44 44
4 William Truelove Abergavenny Road Club MU16 M 4 05:38.6 07:51.4 08:15.7 08:06.3 29:52.0 11 11 11
10 Bryn Ruck Bristol Cycling Development MU16 M 4 06:29.2 09:15.6 09:09.6 09:03.8 33:58.1 53 53 53
11 Iwan Evans The Bulls MU16 M 4 05:51.0 08:10.2 08:31.7 08:33.7 31:06.5 24 24 24
57 Conor Jones Solihull CC MU16 M 4 06:23.6 08:51.2 09:13.8 09:16.7 33:45.3 50 50 50
25 David Hird Halesowen A & CC MU16 M 4 05:59.0 08:14.0 08:12.4 08:19.0 30:44.2 22 22 22
39 Edward Woodward The MI Racing Academy MU16 M 4 06:03.3 08:29.8 09:05.7 08:50.3 32:29.0 41 41 41
40 Ryan Greaves Mid Shropshire Wheelers MU16 M 4 06:07.3 08:23.8 08:30.0 08:27.8 31:28.9 29 29 29
19 Daniel Hepton East Bradford CC MU16 M 4 06:14.2 08:35.7 08:49.2 08:50.2 32:29.2 43 43 43
36 William Harding Marsh Tracks Race Team MU16 M 4 05:48.7 08:04.8 08:13.9 08:18.7 30:26.0 18 18 18
20 Ethan Whiteside East Bradford CC MU16 M 4 06:18.9 08:23.7 08:30.0 08:27.2 31:39.8 33 33 33
5 Spencer Davies CC AbergavennyJP Signs Print MU16 M 4 06:25.3 08:26.9 08:35.4 08:38.6 32:06.2 37 37 37