Race Name: National Trophy Cyclo Cross 2017 -18 Round 3, Shrewsbury FElite

Race Date: 12/11/2017

Race Time: 13:30

Race Type: CycloCross

Bib First Name Surname Club Category Sex Laps OutLap Lap1 Lap2 Lap3 Lap4 Finish Place Overall Place Category Place Sex
18 Ceris Styler Halesowen A & CC FE F DNS 107 107 107
3 Ffion James Abergavenny Road Club U23 F 5 01:10.0 11:29.1 11:33.5 11:37.4 11:51.0 00:47:40.90 2 1 2
27 Rebecca Preece Leisure Lakes Bikes.com FE F 5 01:22.2 12:26.8 13:14.1 13:53.4 13:50.6 00:54:47.10 14 4 14
23 Kara Perryman Hargroves-Ridley-Montezuma's U23 F DNS 109 109 109
40 Harriet Harnden T-Mo Racing J F 5 01:17.6 11:03.5 11:36.3 12:00.1 11:28.3 00:47:25.75 1 1 1
15 Xan Crees Team Empella Cyclo-Cross.Com J F 5 01:25.1 13:18.2 14:05.5 14:50.2 15:14.5 00:58:53.60 27 10 27
9 Hannah Saville www.cyclocrossrider.com U23 F 5 01:30.4 13:21.7 14:18.4 14:15.3 14:37.7 00:58:03.45 23 8 23
41 Joanne Clay TORQ Performance FE F 5 01:16.8 12:50.5 14:08.8 13:22.2 13:46.2 00:55:24.45 16 6 16
35 Amira Mellor PH-MAS/Paul Milnes/Oldfield U23 F 5 01:20.4 11:57.0 12:49.0 12:28.3 12:35.3 00:51:09.85 8 5 8
21 Ruby Miller Hargroves-Ridley-Montezuma's FE F 5 01:23.2 12:58.3 13:47.5 13:45.8 13:50.3 00:55:45.00 17 7 17
25 Isla Rowntree Islabikes FE F 5 01:37.7 13:36.6 14:31.6 14:38.8 14:44.5 00:59:09.15 28 9 28
39 Madeleine Gammons TeamVision Innovative Leisure U23 F 5 01:24.7 14:42.3 13:57.2 13:39.2 15:04.3 00:58:47.65 26 9 26
2 April Tacey Team 22 J F 2 01:31.8 13:47.7 DNF 105 105 105
10 Lily Greenhalgh East Bradford CC J F 5 01:38.7 13:13.1 13:38.5 14:09.2 14:33.9 00:57:13.25 20 5 20
16 Kate Eedy Team Empella Cyclo-Cross.Com FE F 5 01:28.7 12:55.5 13:24.0 13:28.0 13:31.6 00:54:47.85 15 5 15
7 Rosie Brown Cotswold Cycles-TREK FE F 2 01:36.4 14:37.9 2 laps 101 101 101
6 Clare Ross Brixton Cycles Club FE F 4 01:23.7 14:14.1 16:00.9 19:59.8 00:51:38.50 34 11 34
28 Emily Bridson LIV AWOL J F 4 01:26.6 14:56.5 15:11.9 16:21.8 00:47:56.75 31 12 31
42 Emily Ashwood WXC World Racing J F 5 01:25.8 13:18.7 13:42.1 13:48.7 15:22.7 00:57:37.90 21 6 21
22 Amy Perryman Hargroves-Ridley-Montezuma's J F 5 01:20.9 12:01.2 12:23.5 12:52.2 13:00.6 00:51:38.30 9 2 9
30 Lauren Higham LIV AWOL J F DNS 108 108 108
26 Hannah Payton Team Kinesis UK FE F 5 01:11.7 11:25.7 12:25.8 12:46.4 12:23.0 00:50:12.55 5 1 5
20 Abbie Manley Hargroves-Ridley-Montezuma's J F 3 01:24.1 13:47.7 14:17.3 DNF 104 104 104
4 Emily Wasdsworth Beeline Bicycles RT U23 F 5 01:13.6 11:46.2 12:37.2 12:27.9 12:37.3 00:50:42.30 7 4 7
36 Sophie Thackray PH-MAS/Paul Milnes/Oldfield U23 F 5 01:14.5 11:17.8 11:32.3 12:19.6 12:19.2 00:48:43.45 3 2 3
24 Katie Scott Hargroves-Ridley-Montezuma's J F 5 01:27.5 13:06.0 14:33.2 14:46.5 14:31.7 00:58:24.95 24 8 24
43 Margriet Kloppenburg Individual Member FE F 5 01:21.9 12:41.9 13:25.0 13:25.9 13:03.9 00:53:58.60 10 3 10
32 Emma Jane Hornsby VC Londres FE F 2 01:37.7 16:00.6 2 laps 102 102 102
33 Sinead Burke PH-MAS/Paul Milnes/Oldfield FE F 5 01:33.7 13:16.5 13:30.6 13:45.8 13:52.3 00:55:58.75 18 8 18
38 Fiona Turnbull Speedflex Race Team J F 5 01:19.4 12:51.8 13:10.5 13:31.4 13:21.6 00:54:14.60 12 3 12
5 Nicole Clarke Birkenhead North End J F 5 01:31.9 13:37.4 15:05.5 15:00.0 15:56.5 01:01:11.20 30 11 30
17 Emma Knight Evans Cycles Race Team FE F 5 01:38.7 13:47.8 14:12.9 14:53.3 15:11.3 00:59:43.95 29 10 29
31 Sarah Lomas LIV AWOL U23 F 5 01:29.4 12:36.2 13:08.3 13:15.7 13:33.9 00:54:03.40 11 6 11
12 Marie Lynn EDCO Continental J F 5 01:30.8 12:30.4 14:56.0 14:21.7 14:25.0 00:57:43.90 22 7 22
19 Ella Freeman Hargroves-Ridley-Montezuma's J F 4 00:48:00.75 32 13 32
8 Emelia Clarke www.cyclocrossrider.com U23 F 1 01:28.0 DNF 106 106 106
29 Connie Hayes LIV AWOL J F 4 01:42.1 14:56.0 16:14.1 16:54.1 00:49:46.35 33 14 33
37 Sophie Wright Renvale RT U23 F 5 01:28.3 11:40.1 12:03.3 12:13.8 12:10.9 00:49:36.30 4 3 4
34 Poppy Cooke PH-MAS/Paul Milnes/Oldfield J F 5 01:31.0 13:28.8 14:19.4 14:40.8 14:37.3 00:58:37.25 25 9 25
1 Bethany Crumpton Storey Racing FE F 5 01:18.5 12:14.7 12:08.4 12:38.9 12:13.8 00:50:34.25 6 2 6
11 Sophie Ramsden East Bradford CC J F 2 01:59.9 16:54.6 2 laps 103 103 103
13 Anna Kay EDCO Continental U23 F 5 01:17.3 12:18.7 12:53.0 13:26.2 14:46.6 00:54:41.80 13 7 13
14 Alderney Baker Team Empella Cyclo-Cross J F 5 01:29.1 13:01.3 13:33.8 14:30.2 14:30.7 00:57:04.95 19 4 19