Race Name: National Trophy Cyclo Cross 2017 -18 Round 3, Shrewsbury ME-MU23

Race Date: 12/11/2017

Race Time: 14:45

Race Type: CycloCross

Bib First Name Surname Club Category Sex Laps OutLap Lap1 Lap2 Lap3 Lap4 Lap5 Lap6 Finish Place Overall Place Category Place Sex
1 Ian Field Hargroves-Ridley-Montezuma's ME M 7 01:29.5 09:15.4 09:33.5 09:47.1 09:49.6 09:53.7 10:01.8 00:59:51 1 1 1
7 Yorben Van Tichelt Era-Circus ME M 7 01:29.2 09:43.0 09:40.7 10:03.2 09:52.2 09:49.3 10:01.5 01:00:39 2 2 2
25 Liam Killeen Malvern Cycle Sport ME M 7 01:31.9 09:38.8 10:04.9 09:44.0 09:54.0 09:53.9 10:01.9 01:00:49 3 3 3
47 Nicholas Craig SCOTT Racing ME M 7 01:38.2 09:51.3 09:43.9 09:48.6 10:06.2 10:06.9 10:13.2 01:01:28 4 4 4
52 Ben Turner Beobank-Corendon MU23 M 7 01:27.7 09:15.7 10:58.6 09:51.6 10:06.7 09:59.7 10:04.6 01:01:45 5 1 5
22 Giles Drake Leisure Lakes Bikes.com ME M 7 01:37.4 10:06.9 09:51.6 09:58.3 10:03.7 10:10.7 10:15.2 01:02:04 6 5 6
38 David Fletcher Sherwood Pines Cycles- Forme ME M 7 01:31.1 09:55.7 10:10.5 10:01.3 10:14.9 10:02.4 10:27.1 01:02:23 7 6 7
42 Lewis Craven Wheelbase Altura MGD ME M 7 01:37.9 10:07.3 09:54.4 10:03.9 10:04.5 10:24.1 10:23.2 01:02:35 8 7 8
16 Steven James Hope Factory Racing ME M 7 01:30.5 09:58.5 10:10.2 10:02.4 10:10.1 10:28.3 10:41.2 01:03:01 9 8 9
67 Daniel Tulett Specialized Racing MU23 M 7 01:28.0 09:56.6 10:10.4 10:49.1 10:37.7 10:10.5 10:11.3 01:03:24 10 2 10
61 Calum Fernie Nottingham Clarion CC MU23 M 7 01:34.4 09:41.7 10:04.3 10:15.9 10:32.1 11:03.1 10:37.9 01:03:49 11 3 11
2 Kris Lapere Annequin Cycling Team ME M 7 01:35.5 10:11.1 10:23.8 10:25.9 10:29.0 10:27.1 10:28.6 01:04:01 12 9 12
15 Jack Clarkson Hope Factory Racing ME M 7 01:27.0 09:43.4 10:05.2 10:23.0 10:46.6 10:45.5 10:53.1 01:04:04 13 10 13
27 Jeremy Durrin Neon-Velo Cycling Team ME M 7 01:36.0 09:40.0 10:23.6 10:34.9 10:42.7 10:32.7 10:47.9 01:04:18 14 11 14
39 George Thompson Sleaford Wheelers CC ME M 7 01:32.7 10:09.3 10:18.0 10:22.9 10:33.4 10:58.3 10:39.6 01:04:34 15 12 15
3 Phillip Pearce BW Cycling ME M 7 01:41.0 10:38.7 10:15.4 10:16.0 10:24.2 10:42.8 10:44.6 01:04:43 16 13 16
14 Daniel Booth Hope Factory Racing ME M 7 01:41.4 10:20.6 10:27.5 10:24.0 10:37.0 10:34.4 10:43.5 01:04:48 17 14 17
12 Michael Butler Hargroves-Ridley-Montezuma's ME M 7 01:36.6 10:11.3 10:27.9 10:22.5 10:35.0 11:02.2 10:42.4 01:04:58 18 15 18
17 Paul Oldham Hope Factory Racing ME M 7 01:37.3 09:57.1 10:51.6 10:24.7 10:35.9 10:50.8 10:42.7 01:05:00 19 16 19
62 George Fox Paul Milnes Bradford Olympic MU23 M 7 01:34.4 10:01.7 10:34.0 10:33.5 10:32.5 10:47.4 11:01.3 01:05:05 20 4 20
55 Harry Yates Hargroves-Ridley-Montezuma's MU23 M 7 01:31.5 09:51.0 10:12.9 10:38.2 10:48.8 11:01.3 11:05.5 01:05:09 21 5 21
64 Joe Williams PH-MAS/Paul Milnes/Oldfield MU23 M 7 01:38.4 09:59.3 10:13.2 10:36.6 10:50.7 10:53.0 11:09.1 01:05:20 22 6 22
70 Tom Martin Wheelbase Altura MGD MU23 M 7 01:36.6 10:15.9 10:49.3 10:40.6 10:57.3 10:54.4 10:52.8 01:06:07 23 7 23
11 Nicholas Barnes Hargroves-Ridley-Montezuma's ME M 7 01:33.1 09:55.6 10:25.2 10:51.8 11:09.1 11:20.1 10:52.3 01:06:07 24 17 24
34 Richard Jones Renvale RT ME M 7 01:43.2 10:48.8 10:45.4 10:48.8 10:36.9 10:46.7 10:37.8 01:06:07 25 18 25
44 David Duggan Individual Member ME M 7 01:41.1 10:36.1 10:46.1 10:55.2 10:52.2 10:42.4 10:43.0 01:06:16 26 19 26
8 Chris Metcalfe Fabric Cycling ME M 7 01:48.0 10:27.6 10:30.9 10:41.8 11:04.9 11:11.3 11:01.0 01:06:46 27 20 27
57 Ross Harnden Malvern Cycle Sport MU23 M 7 01:45.6 10:00.7 10:15.2 10:25.0 11:03.9 12:17.2 11:02.8 01:06:50 28 8 28
23 Iain Paton Leslie Bike Shop/Bikers ME M 7 01:38.0 10:28.2 10:28.1 10:56.4 11:17.9 11:09.4 11:09.3 01:07:07 29 21 29
41 Thomas Payton Stourbridge CC ME M 7 01:34.8 10:22.7 10:29.6 10:38.5 11:13.7 11:12.0 11:43.1 01:07:14 30 22 30
40 David Earth Steve Poole Plant HireRaleigh ME M 7 01:41.7 10:38.2 10:48.4 11:01.1 11:06.8 10:59.4 11:04.1 01:07:20 31 23 31
30 Robert Watson Paceline Cycles North ME M 7 01:46.0 10:39.5 10:42.1 10:50.0 10:58.3 11:05.9 11:50.1 01:07:52 32 24 32
66 William Gascoyne Sherwood Pines Cycles- Forme MU23 M 7 01:39.6 10:29.1 10:30.5 11:02.2 11:47.4 11:04.8 11:32.4 01:08:06 33 9 33
21 Bruce Dalton Team Kinesis UK ME M 7 01:36.5 10:38.3 11:03.4 10:50.7 11:15.4 11:13.4 11:37.6 01:08:15 34 25 34
51 Billy Harding PH-MAS/Paul Milnes/Oldfield MU23 M 7 01:31.5 10:34.2 10:51.1 11:00.6 11:24.1 11:38.7 12:55.8 01:09:56 35 10 35
18 Robert Burns Islabikes ME M 5 01:47.8 10:22.9 10:45.9 11:21.8 10:26.6 00:44:45 36 26 36
59 Ewan Grivell-Mellor Mid Shropshire Wheelers MU23 M 5 01:35.2 10:34.0 11:04.4 11:33.3 10:30.0 00:45:17 37 11 37
24 Scott Chalmers Magspeed Racing ME M 5 01:44.2 10:40.0 11:00.4 11:12.5 10:40.5 00:45:17 38 27 38
33 James Hyde Renvale RT ME M 5 01:43.8 11:15.7 11:02.1 11:12.3 10:09.1 00:45:23 39 28 39
60 James Edmond Mountain Goat Coaching MU23 M 5 01:50.0 11:06.9 11:00.5 11:25.6 10:02.1 00:45:25 40 12 40
43 Niall Davis Individual Member ME M 5 01:44.5 10:58.1 11:00.3 11:39.2 10:11.7 00:45:34 41 29 41
32 Robin Short Pedalsport Cycling Club ME M 5 01:42.5 10:51.6 11:33.7 11:18.4 10:13.3 00:45:39 42 30 42
46 James Garrett Rugby Velo ME M 5 01:44.5 11:03.0 11:12.6 11:30.1 10:16.4 00:45:46 43 31 43
68 Anthony Neave Stourbridge CC MU23 M 5 01:42.4 10:51.3 11:32.6 11:43.3 10:52.0 00:46:42 44 13 44
6 Scott Wilson Team Elite ME M 5 01:49.4 11:22.6 11:30.3 11:45.9 10:36.4 00:47:05 45 32 45
37 Martin Woffindin Secret-Training.cc ME M 5 01:45.0 11:21.8 11:44.1 11:45.0 10:38.9 00:47:15 46 33 46
36 Ian Lee Royal Air Force CC ME M 5 01:40.6 11:14.0 11:43.4 11:57.4 10:49.9 00:47:25 47 34 47
65 Samuel Morris Revolutions Racing MU23 M 5 01:51.6 11:14.2 12:08.0 12:00.3 10:41.6 00:47:56 48 14 48
58 Paddy Scullion Mid Cornwall Cycling Club MU23 M 5 01:48.5 11:16.2 12:05.6 12:05.8 10:52.4 00:48:09 49 15 49
53 James Madgwick Bloodwise QSW MU23 M 5 01:36.1 11:04.0 12:10.5 12:17.0 11:14.8 00:48:22 50 16 50
10 Chris Roberts Hafren CC ME M 5 01:40.1 11:35.9 11:54.1 12:27.8 11:07.0 00:48:45 51 35 51
4 Nick Morris Clee Cycles ME M 4 01:46.3 11:35.6 12:42.1 11:48.5 00:37:53 52 36 52
20 Ben Yarnold Islabikes ME M 4 01:52.6 11:35.3 12:43.0 12:00.0 00:38:11 53 37 53
56 Ben Dransfield KTM Impsport RT MU23 M 4 01:50.6 12:22.8 13:20.0 11:58.9 00:39:32 54 17 54
35 Gareth Vickers Stourbridge CC ME M 3 01:56.8 13:18.0 12:11.1 00:27:26 55 38 55
5 Samuel Holder DRK Racing ME M 2 01:48.1 11:08.2 DNF 101 101 101
9 Gary Freeman Fast Test Racing Team ME M 2 01:49.2 12:17.7 DNF 102 102 102
45 Philip Gleave Individual Member ME M 2 01:55.3 15:13.3 DNF 103 103 103
54 Mark Allen Congleton CC MU23 M 2 01:56.2 15:09.1 DNF 104 104 104
63 Simeon Young Pedalsport Cycling Club MU23 M 2 01:47.1 12:21.5 DNF 105 105 105