Race Name: National Trophy Cyclo Cross 2017 -18 Round 5, Bradford MU14

Race Date: 10/12/2017

Race Time: 12:01

Race Type: cyclocross

Bib First Name Surname Club Category Sex Laps OutLap Lap1 Lap2 Lap3 Finish Place Overall Place Category Place Sex
93 Ethan Grimshaw Eastlands Velo MU14 M 3 09:49.0 12:36.2 12:51.8 35:16.9 41 41 41
127 William Ryan Solihull CC MU14 M 4 08:01.0 09:31.8 10:01.0 10:05.2 37:39.1 13 13 13
117 Oliver Coughlan Pedalsport Cycling Club MU14 M 3 08:34.2 10:43.1 10:39.8 29:57.0 26 26 26
111 Ben Marsh Matlock CC MU14 M 3 10:46.7 12:49.1 13:02.1 36:38.0 44 44 44
74 Thomas Wadsworth Beeline Bicycles RT MU14 M 3 08:17.6 10:19.5 10:26.2 29:03.2 21 21 21
80 Jasper Dilks Cycle Derby CC MU14 M 3 10:07.0 11:27.7 12:14.5 33:49.2 37 37 37
72 Sam Hollis Albarosa Cycling Club MU14 M 3 08:57.5 10:46.6 11:23.9 31:07.9 29 29 29
119 Tomasso Campana Cycle Sport Pendle MU14 M 3 11:35.8 13:39.1 14:31.4 39:46.3 47 47 47
71 Euan Woodliffe Welwyn Wheelers CC MU14 M 2 06:50.6 09:30.1 DNF 0 0 0
130 Oscar Pratt Velo Club Venta MU14 M 3 09:36.1 11:19.1 11:45.7 32:40.8 35 35 35
91 Callum Watson East Bradford CC MU14 M 3 09:35.6 11:01.6 12:02.6 32:39.8 34 34 34
97 Scott Fisher Furness Future Flyers MU14 M 4 08:02.6 09:44.8 09:48.6 09:54.1 37:30.1 11 11 11
77 Dan Galpin Bourne Wheelers CC MU14 M 3 10:24.2 13:28.8 12:54.2 36:47.3 45 45 45
123 Benjamin Livesey Salt Ayre Cog Set MU14 M 3 09:17.8 11:45.2 12:21.2 33:24.1 36 36 36
76 Alex Galpin Bourne Wheelers CC MU14 M 3 08:16.1 10:23.5 10:21.0 29:00.6 20 20 20
115 Arlo Carey Palmer Park Velo RT MU14 M 3 08:38.2 10:42.7 10:15.7 29:36.6 24 24 24
105 Oliver Akers Holmfirth Cycling Club MU14 M 4 07:50.6 09:37.8 10:10.8 10:25.9 38:05.0 15 15 15
108 Dylan Boyes Huddersfield Star Wheelers MU14 M 3 10:55.1 12:22.2 17:02.0 40:19.4 48 48 48
121 Sullivan Berry Redditch Road & Path CC MU14 M 4 07:26.1 09:07.4 09:01.2 09:02.9 34:37.5 3 3 3
92 Ethan Cuerden Eastlands Velo MU14 M 3 08:37.7 11:52.1 11:12.1 31:41.9 31 31 31
132 Caelan Miller Welwyn Wheelers CC MU14 M 3 07:41.8 10:25.9 10:19.1 28:26.8 18 18 18
133 Calum Moir Welwyn Wheelers CC MU14 M 3 09:35.7 12:18.3 12:58.0 34:51.9 39 39 39
134 Joshua Tarling West Wales Cycle RT MU14 M 4 07:07.5 08:51.3 09:10.2 09:08.8 34:17.7 1 1 1
118 Harry Ellison Pedalsport Cycling Club MU14 M 4 08:01.4 09:50.5 09:55.9 09:46.9 37:34.6 12 12 12
124 Ellis Murray SCOTT Racing MU14 M 3 09:58.5 12:43.2 12:58.4 35:40.1 42 42 42
90 Ben Ramsden East Bradford CC MU14 M 4 07:52.9 09:46.8 09:48.6 09:48.3 37:16.5 10 10 10
94 Harry Jordan Eastlands Velo MU14 M 3 08:52.9 11:07.9 11:19.3 31:20.1 30 30 30
100 Luke Harris Halesowen A & CC MU14 M 3 08:15.1 10:19.4 10:13.5 28:47.9 19 19 19
99 Joseph Brookes Halesowen A & CC MU14 M 4 09:02.5 09:29.8 09:46.0 09:58.1 38:16.5 16 16 16
120 Riley Blackmore PH-MAS/Paul Milnes/Oldfield MU14 M 4 07:41.1 09:32.2 09:58.5 10:01.3 37:13.0 9 9 9
128 Dominic Bell Sutton CC/C & N Cycles MU14 M 3 09:04.1 11:31.3 11:13.7 31:49.1 32 32 32
135 Griff Lewis Ystwyth Cycling Club MU14 M 4 06:58.2 09:33.0 09:01.5 09:20.7 34:53.5 4 4 4
85 Michael Tait Derwentside CC MU14 M 4 07:22.5 09:26.6 09:40.7 09:57.4 36:27.0 6 6 6
89 Samuel Morris East Bradford CC MU14 M 3 11:07.9 12:59.8 13:19.6 37:27.3 46 46 46
96 Henry Cowell Furness Future Flyers MU14 M 3 11:03.0 15:02.9 15:20.0 41:26.0 49 49 49
73 Bjoern Koerdt All Terrain Cycles Ride Peace MU14 M 4 08:06.0 09:26.6 09:35.7 09:43.4 36:51.6 8 8 8
95 Frederick Fuller Edinburgh RC MU14 M 3 08:07.0 10:25.1 10:54.2 29:26.2 23 23 23
87 Sebastien Cuming East Bradford CC MU14 M 3 09:27.1 10:55.1 10:31.4 30:53.7 28 28 28
84 Harry Purcell Derwentside CC MU14 M 3 08:23.3 10:13.0 10:45.4 29:21.7 22 22 22
110 Seb Cliffe Ilkley Cycling Club MU14 M 1 07:55.5 DNF 0 0 0
78 Oliver Peace Bronte Tykes Junior CC MU14 M 3 08:20.8 10:19.4 10:59.6 29:39.7 25 25 25
116 Jamie Gostick Palmer Park Velo RT MU14 M 4 07:59.7 09:25.9 09:54.7 10:26.4 37:46.6 14 14 14
106 Tom Scott Holmfirth Cycling Club MU14 M 4 08:00.7 10:04.8 10:13.9 10:35.7 38:55.0 17 17 17
75 Daniel Porter Bolton Hot Wheels CC MU14 M 3 09:19.5 11:19.3 15:47.5 36:26.2 43 43 43
79 Owen Thompson Bronte Tykes Junior CC MU14 M 3 08:28.0 11:11.1 11:04.9 30:44.0 27 27 27
122 Ben Askey RST Racing Team MU14 M 4 07:11.1 08:47.1 09:11.0 09:14.3 34:23.4 2 2 2
125 Christopher Hilbert Sherwood Pines Cycles-Forme MU14 M 4 06:55.2 08:53.1 09:38.3 09:41.7 35:08.3 5 5 5
82 Otto Chilton Derby Mercury RC MU14 M 3 10:20.8 11:46.6 12:28.2 34:35.5 38 38 38
102 William Hunt Heanor Clarion CC MU14 M 3 09:09.0 10:46.2 12:06.7 32:02.0 33 33 33
109 Daniel Wood Huddersfield Star Wheelers MU14 M 3 10:15.0 12:54.8 12:04.7 35:14.5 40 40 40
112 Jude Chamberlain Team Milton Keynes MU14 M 4 07:56.8 09:14.2 09:48.2 09:41.7 36:40.9 7 7 7